Літні блекаути: чим вони відрізняються від зимових і наскільки реальні влітку-2024

Літні блекаути: чим вони відрізняються від зимових і наскільки реальні влітку-2024

Фото: nrcu.gov.ua

Після обстрілів української енергетичної інфраструктури цієї весни стало особливо очевидно, наскільки вразлива вітчизняна енергосистема, яка переживає найгірший період у своїй історії. Експерти заговорили про пікові навантаження, можливі часті відключення влітку і навіть про ймовірність блекаутів.

Наскільки ймовірними є регулярні відключення світла в Україні та які принципові відмінності зимових та літніх блекаутів?

Поки не на піку споживання: влітку буде складніше

Росія продовжуватиме атаки на українську енергетичну інфраструктуру, але повного блекауту в Україні не буде за жодних умов. Нині енергосистема України є цілісною. Таку заяву зробив міністр енергетики Герман Галущенко, наголосивши, що енергетики роблять все, щоб найгірші сценарії не реалізувалися.

Те, що навіть після масованої березневої атаки українська енергосистема продовжила працювати, вселяє певний оптимізм. З іншого боку, уточнюють експерти, сьогодні ми далеко не на піку споживання. Крім того, навесні на повну потужність працює гідроенергетика, тож у цей період критичних проблем із електрикою немає.

Влітку, на жаль, ситуація зміниться. З одного боку, зменшиться генерація: сезонно зменшаться можливості «Укргідроенерго», а атомні блоки виведуть на планові ремонти. Одночасно споживання у разі сильної спеки збільшиться. Особливо непросту ситуацію експерти очікують у другій половині літа.

Блекаутів не буде, але «проблемні точки» збережуться

Саме поняття «блекаут» має на увазі повне відключення електроенергії на всій території країни, уточнює голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. Таке навряд чи трапиться, але при цьому, вважає експерт, певні регіональні відключення на нас все ж чекають. Власне, вони вже відбуваються – у Харкові, Херсонській області, Кривому Розі. Але, зазначив Олег Попенко, говорити про те, що це відбуватиметься на всій території України, все ж таки було б занадто песимістично.

— У разі потреби відключатимуть електроенергію окремо для населення, окремо – для бізнесу та промисловості, — зазначив Олег Попенко у розмові з Коротко про. – На сьогодні вже є певні обмеження постачання електроенергії для бізнесу. Наприклад, сьогодні (наша розмова відбулася 22.04.2024) є певний дефіцит електроенергії в мережі, і ми аварійно запросили допомогу у країн-сусідів. Ця аварійна допомога надається Україні до кінця світлового дня.
Влітку на регулярні відключення очікують не тільки промисловість та бізнес, а й населення, продовжує експерт. Особливо це стосується прифронтових регіонів, де постійно йдуть обстріли, де значною мірою зруйновано інфраструктуру.

Можливо, регулярних відключень світла і не буде, а от періодичні будуть, погоджується експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. Це залежить від низки чинників: конкретного регіону, дня тижня (у вихідні споживання менше, у понеділок – більше, ніж у середині робочого тижня тощо), а також від того, скільки блоків АЕС буде виведено на планові ремонти.

– На сьогодні в Україні працюють дев’ять блоків АЕС: три – на Южно-Українській АЕС, два – на Хмельницькій, чотири – на Рівненській, – зазначив Юрій Корольчук у коментарі Коротко про. — Якщо з цих дев’яти працюватимуть шість блоків, то все пройде нормально. Якщо ж з якихось причин у ремонт виходитимуть більше половини блоків, це цілком може призвести не тільки до тимчасових відключень, але й до блекауту. Українська енергосистема зношена, до того ж вона переживає наслідки ударів по підстанціях у 2022-2023 роках та по генеруючих потужностях у цьому році. Все це — велике навантаження на атомну генерацію.

Але, уточнює експерт, йдеться саме про аварійну ситуацію. Тобто, як тільки ремонт закінчиться, все повернеться на круги своя. До того ж Юрій Корольчук вважає, якщо не буде чергових сильних ракетних ударів по енергетиці, блекаутів таки вдасться уникнути.

– Будуть обмеження – можливо, по кілька годин уранці чи ввечері, і не щодня, – вважає енергетичний експерт. — Такого, як узимку 2022-2023, коли люди сиділи без електрики і вдень, і вночі, не буде. В Україні зберігаються «проблемні точки» – Харків, Одеса, але «середня температура по палаті» буде цілком стерпною. Я не бачу сьогодні підстав відключати споживачів від світла більш як на дві години на добу. Якщо, звісно, ​​це не пов’язано з ремонтом конкретного об’єкта та його поступовим підключенням до мережі.

Літні та зимові відключення: у чому різниця

На думку Олега Попенка, принципової різниці між літніми та зимовими відключеннями немає. Усі відключення та обмеження постачання електроенергії пов’язані з дефіцитом електроенергії у спільній мережі, але це зумовлено руйнацією генерації, систем передачі.

– Принцип однаковий – як для зимових, так і для літніх відключень, – зазначив експерт у розмові з Коротко про. – Все це пов’язано з нарощуванням споживання, електроенергії фізично не вистачає. Ситуація в країні залишається дуже важкою.

Водночас не можна не звернути уваги: велика різниця між зимовими та літніми відключеннями полягає в тому, що влітку їх перенести значно легше. Влітку у разі тривалого відключення електрики споживачів чекають непрацюючі кондиціонери та вентилятори та псування продуктів у холодильнику. Так само складно буде зробити заготівлі (заморозки) на зиму овочів.

Взимку зростання споживання електроенергії багато в чому пов’язане з тим, що люди використовують електрику для обігріву, від електрики залежать багато опалювальних систем, насамперед газові, каже Юрій Корольчук. Також від електроенергії залежить робота теплокомуненерго.

– Крім того, зима відрізняється ще й затяжним зростанням споживання електроенергії, – продовжує Корольчук. – Приблизно із середини листопада ми виходимо на споживання приблизно на 14-16 тис. МВт на добу, і таке споживання тримається до кінця холодного періоду.

Влітку такої стабільності немає, і періоди зростання споживання набагато менш тривалі. Навіть якщо настає сильна спека, холодильно-вентиляційне обладнання у магазинах, на складах, на виробництвах працює на повну потужність, а люди максимально використовують кондиціонери, не можна сказати, що такий стабільний графік високого споживання триватиме до кінця літа. Практика показує, що періоди сильної спеки у нас рідко тривають понад два тижні навіть у найспекотніше літо. Тобто, підсумував Юрій Корольчук, у найспекотніші дні споживання може вийти на 15 тис. МВт, але як тільки температура на вулиці стане комфортною, споживання відразу падає до 12 тис. МВт. Для енергосистеми таке навантаження є більш щадним.

Джерело