Нерухомість на заході України: Львів дорожчий за Київ, а в Ужгороді забудували навіть пустирі

Нерухомість на заході України: Львів дорожчий за Київ, а в Ужгороді забудували навіть пустирі

Фото: ФБ Парус CITY

Ні військовий стан в Україні, ні мобілізація поки що не позначилися на справжньому бумі будівництва, який продовжується в країні після перерви взимку 2022 року. Наразі найактивніше зводять житло на заході України.

Інтерес навіть мешканців Києва до безпечних та близьких до кордону західних областей забезпечив попит на місцеві «квадрати», що потягнуло за собою як зростання пропозицій, так і зростання цін.

Ужгород: трішки стабільності

За рік ціни на однокімнатні квартири на вторинному ринку, за даними порталу нерухомості « ЛУН », зросли тут у середньому на $4500, на 2-кімнатні – на $9200, а трикімнатні «хороми» — майже на $11 000.

У підсумку в середньому «однушку» на вторинному ринку можна купити за $53 000, «двушку» — за $79 000, «трьошку» — від $95 000. У середньому вартість одного квадратного метра — від $1200.

На первинному ринку ціна не змінилася в будинках комфорт-класу ($970), економ-клас знизився на $10, як і бізнес-клас (з $1180 до $1170), і преміум (з $1310 до $1300). У продажу зараз 69 черг у житлових комплексах, йде будівництво 54 ЖК, на рівні котлованів підготовчі роботи йдуть у трьох ЖК.

– Для переселенців «первинка» зазвичай не варіант, вони шукають житло з готовим ремонтом, не всі можуть вкладатися в новобуд, який або треба чекати, доки добудують, або віддавати круглу суму за ремонт, оскільки квартири тут здаються у стадії оздоблення, – розповів ужгородський рієлтор Костянтин. – Якщо йдеться про будинки в районах Центр, БАМ, Малий Галагів чи Компотний, то це найдорожчі «квадрати», це те, що купують переважно столичні мешканці.

Рієлтори кажуть, що з 2022 року пережили зупинку ринку, потім — вибухове зростання цін через приплив переселенців, потім вартість квартир пішла поступово вниз, але не дійшла до довоєнного рівня, зависнувши приблизно в +11…15% тієї вартості.

— Ми купили двокімнатну квартиру на Минайській вулиці (за 15 хвилин пішки від центру міста) за 52 тисячі доларів. Для розуміння її стану: якби там був «бабусин ремонт» – ми були б щасливі. Наразі ми платимо гроші за підведення нормального індивідуального опалення, за перенесення газових комунікацій. – розповіла Коротко про мешканка Ужгорода Ганна Любчик. – До цього ми жили в орендованій «однушці», і коли нам підняли ціну до 15 000 гривень, зрозуміли, що треба з’їжджати – якщо платити, то лише за своє.

За словами мешканки міста, новобудови також зростають у ціні – з’явилося більше забудовників, поступово нові ЖК з’являються і у районних центрах поблизу. Місцеві будівельники кажуть, забудовуються навіть пустирі, настільки великий попит на житло. За даними порталу «Нерухомість», найдешевші квартири в ужгородських новобудовах стартують від 818 тис. грн а найдорожчі апартаменти — від 3,2 млн грн.

Нерухомість на заході України: Львів дорожчий за Київ, а в Ужгороді забудували навіть пустирі

Нерухомість на заході України: Львів дорожчий за Київ, а в Ужгороді забудували навіть пустирі

Активна забудова Ужгорода триває у всіх районах міста. Фото: ФБ Парус CITY

Івано-Франківськ: будується і будується

Тут ситуація аналогічна до ужгородської: місто активно забудовується. За словами влади, зводяться будинки та мости з черги довгобудів, чи не кожному вільному п’ятачку будівництво якщо не почалося, то ведуться геодезичні роботи.

За рік квартири на вторинному ринку суттєво додали. Однокімнатні з $30 000 сягнули $36 000, двокімнатні стрибнули з $43 000 до $51 000, а «трьошки» — від $60 000 до $66 800. У середньому, житло додало в ціні близько 15%. А первинний ринок показав зростання одного квадратного метра за рік від $25500 до $31600 грн.

«У продажу — 170 черг у ЖК, йде будівництво 130 черг, ведуться підготовчі роботи на 11 котлованах», — інформує портал нерухомості «ЛУН».

Однак останніми днями звуки будівництва стали трохи тихішими – та й менших робочих. Жителі міста кажуть: багато чоловіків вирішили пересидіти важкі часи (якими вони вважають дні після набрання чинності закону про мобілізацію) вдома, багато хто не вийшли на роботу.

— Це стосується і великих будівництв, і дрібних, і ремонтів у будинках та квартирах. Молоді поки ховаються по будинках, на роботу вийшли пенсіонери і одразу підняли цінник на свою роботу, мовляв, попит великий, — каже житель міста Іван Саньо.

Як і Ужгород, Івано-Франківськ вважається безпечним, чистим, гарним містом, додатковим бонусом – близькість Карпат, численні туристичні місця. Поступово забудовуються передгір’я, щоправда, таке будівництво вилітає в копійчину через труднощі з доставкою робочої сили та матеріалів.

— У нас поки що погані дороги, навіть на центральних вулицях – що вже говорити про околиці та села, — зазначає мешканець.

У новозбудованих житлових кварталах Івано-Франківська початкова межа ціни за 1-кімнатну квартиру на вулиці Героїв Миколаєва (колишня Сєченова) – 1,1 млн грн, дорожче – у ЖК на вулиці Степана Бандери (1,4 млн грн) та на вулиці Карпатській ( від 1,7 млн.).

Нерухомість на заході України: Львів дорожчий за Київ, а в Ужгороді забудували навіть пустирі

Нерухомість на заході України: Львів дорожчий за Київ, а в Ужгороді забудували навіть пустирі

Спокійний та тихий Івано-Франківськ має особливий попит. Фото: ua.igotoworld.com

Львів: забудовують усе що можна

Разом з Ужгородом та Івано-Франківськом Львів, як і раніше, залишається популярним регіоном для релокації, що не могло не позначитися на зростанні цін на нерухомість, у тому числі й на первинного ринку. Цього року львівські ціни на житло впевнено випередили київські, але покупців це не відлякує. У галасливий та діловий Львів прагнуть переважно молоді, активні та заповзятливі, хто може швидко заробити на нехай невелику, але квартиру в новобудові. Найдешевше квартири у Залізничному та Шевченківському районах, найдорожчі апартаменти – в історичному Галицькому районі та Франківському (частково – у Личаківському).

Вторинний ринок пропонує 1-кімнатні квартири від $57 200, 2-кімнатні — від $81 500, 3-кімнатні — від $93 000.. На первинному ринку ціна за рік коливалася не сильно — від $1200 до $1350 за квадратний метр.

Перегляд порталів львівської нерухомості показав, що більшість новобудов побудовані, але не вводяться в експлуатацію роками. При цьому також повідомляється, що йдуть роботи на 17 котлованах, будуються 155 черг ЖК, а у продажу – 212 черг у ЖК. За загальною кількістю житла, що будується, Львів теж обігнав Київ з його забудовуваними передмістями майже вдвічі.

— При цьому є тенденція до того, що люди менше цікавляться житлом на стадії котловану – не всі готові довіряти забудовникам в умовах воєнного стану. Близькість до західноєвропейського способу життя та умов комфорту змушує потенційних покупців вкладати гроші в уже готові квартири та будинки, а забудовників – запроваджувати нові норми якості житла, – вважає львівський рієлтор Микола М.

Резюмуючи цифри, можна зрозуміти, що найближчим часом зниження цін на житло не варто очікувати, особливо в західних регіонах України. Так, це звучить трохи парадоксально — під час війни зростають ціни на нерухомість! Але така ситуація і явно не на один рік.

Нерухомість на заході України: Львів дорожчий за Київ, а в Ужгороді забудували навіть пустирі

Нерухомість на заході України: Львів дорожчий за Київ, а в Ужгороді забудували навіть пустирі

80-метрові апартаменти «з нуля» у Львові коштують зараз 135 000 доларів. Фото: rieltor.ua

Джерело