Вимикають лампи і перуть опівночі: вчимося у Європи економити електрику

Вимикають лампи і перуть опівночі: вчимося у Європи економити електрику

Фото: svyat.kyivcity.gov.ua

З 1 червня ціни на електроенергію зросли на 60%, і єдиний тариф тепер становить 4,32 кВт/год. Зросли тарифи для тих побутових споживачів, які мешкають у будинках, обладнаних електроопалювальними установками (до 2000 кВт на місяць – 2,64 грн/кВт; понад — 4,32). У зв’язку з цим ще більше зросла необхідність економити електрику.
Коротко про розповідає про способи економії, які втілюють у життя жителі європейських країн.

Мало платимо

Почнемо з того, що в Україні найнижчий тариф у Європі на електроенергію – поки що він становить 0,098 євро за кВт/год. 

Найбільше платять (за різними даними) у Німеччині – 0,4 євро за кВт/год, Бельгії та Ірландії – 0,38 євро за кВт/год, у Данії – 0,36 євро, на Кіпрі – 0,35 євро, у Італії – 0,33 євро та в Чехії – 0,32 євро за кіловат/годину.

У нижній ціновій категорії опинилися Косово – 0,07 євро, Боснія та Герцеговина – 0,08 євро, Сербія та Чорногорія, Албанія, Угорщина, Болгарія, Македонія, Молдова, Хорватія, Ісландія – в середньому 0,1 євро за кВт/год.

Тарифи на електрику у більшості країн Євросоюзу щороку зростають, особливо минулий рік запам’ятався в Нідерландах, де ціни на світло стрибнули відразу на 953,2% — у країні скоротили систему субсидій та пільг, а ціни на енергоносії зросли. Натомість в Іспанії та Данії ціни знизилися на 40% та 16% відповідно. Тут почали посилено займатися поновлюваними джерелами електроенергії, активно використовувати енергію сонця та вітру.

Зрозуміло, що частка витрат у комунальній платіжці німця чи данця з електрики не порівнянна з часткою витрат українців, якщо брати для порівняння ще й розмір заробітної плати. Але якщо вже економлять люди із зарплатами в кілька тисяч євро, то що вже говорити про тих, хто живе на набагато менші доходи.

Економлять скрізь, де можна

Про економність європейців складено чимало анекдотів, але, як кажуть, у кожному жарті є частка істини. Все, що можна не включати до останнього — не включається, якщо прати в машинці — гору білизни, а не декілька сорочок, електрочайник не наповнювати водою догори, а на чашку-другу каву…

Кондиціонери та обігрівачі включаються в певний час і не надовго, а часто просто включають вентилятор на стелі, який ганяє повітря. Центральне опалення залишилося навряд чи в десятці країн – решта поголовно перейшли на індивідуальне, де є можливість регулювати кількість тепла під свої потреби, а не платити за себе і половину сусідів-неплатників. Виходять із дому — все вимикається, приходять – ненадовго вмикають. Загалом нічого складного, як ми розуміємо.

— Я живу в Лондоні вже понад 20 років. Комунальні послуги тут надають кілька організацій на вибір, тому можна знайти, де дешевше. Кожна така організація має свої тарифи та схеми нарахувань платежів: можна сплачувати фіксовану суму щомісяця за газ та електрику. Усі послуги – на лічильниках, які рахують і споживання, і суму, яку доведеться викласти наприкінці місяця, – поділилася Олена Вайнс, колишня мешканка України. – На економії у Британії схиблені буквально всі, хто самостійно оплачує рахунки. На комуналку йде приблизно 15-20% заробітку, електрика – найдорожча у списку. Влада постійно закликає економити, встановлювати вітряні та сонячні станції, пропагує «зелену» енергетику на кожному розі.

— А ми ставимо на електроплиту каструлі лише на конфорки відповідного чи меншого розміру, щоб тепло правильно та швидко (це головне!) розподілилося. Дружина може залишити світло у спальні та піти на пів дня на кухню. Ходжу за нею і вимикаю. У кухні у нас одна лампочка на 5 ватів (світлодіодна), а дружина включає дві 5-ватові лампочки на витяжці і ще одну 18-ватну над столом, хоча в цьому немає необхідності. Я по-старечому за всіма ганяюся і за всіма все вимикаю, — нарікає українець Віктор, який живе в Німеччині.

Вимикають лампи і перуть опівночі: вчимося у Європи економити електрику

Вимикають лампи і перуть опівночі: вчимося у Європи економити електрику

Кондиціонер – це дорого. Вентилятор під стелею споживає значно менше електрики. Фото: livejournal.com

Висмикни вилку – і жодних режимів очікування

Пристрої, що оснащені режимом stand-by, витрачають майже 9 кВт/год енергії на рік. Потужність багатьох приладів та пристроїв у режимі очікування становить набагато більше одного вата – часто це 10, 20 або більше ват. Сучасний телевізор споживає як stand-by 11 Вт. Отже, за рік такий телевізор даремно споживає 72 кВт/годину електроенергії. Використання телевізора в режимі очікування протягом 18 годин рівноцінно споживанню електроенергії для освітлення кімнати чотирма компактними лампами люмінесцентними потужністю 11 ват протягом 4,5 години.

Все це чудово усвідомлюється закордонними споживачами, тому вдома всі вилки висмикнуті з розеток. А зарядити смартфон, ноутбук, павер-банк тощо можна на роботі, наприклад, або в громадських місцях з такою послугою.

Купують енергозберігаючу техніку

Європейці буквально моляться на енергоефективність та купують побутову техніку, лише якщо бачать на ній символи «А+++» або «А++». Все просто: чим більше плюсів на етикетці – тим менше цифри у платіжках. Так, така техніка коштує дорожче за звичайну, але вона досить швидко окупається, тому що експлуатується не один рік і навіть не десять.

По можливості підключаються до «зеленої енергетики»

Жителі прохолодних країн, на кшталт Швеції, Данії чи Норвегії, віддали належне не стільки сонячним батареям, скільки вітрякам, яких там величезна кількість на кожному квадратному метрі. Причому вітряк може стояти прямо у дворі будинку та забезпечувати мешканців необхідним обсягом електроенергії.

— При цьому приватні вітряки можуть генерувати електрики більше за норму, і тоді надлишок викуповує держава. Ми отримуємо поштою чек із зазначенням суми, на яку продали державі електроенергії. Там невеликі гроші, кілька крон, але їх можна використати як знижку на майбутню оплату, – каже Анжела, мешканка Копенгагена. – Загалом данці економлять на опаленні, тож у будинках зазвичай сиро. Я як уродженка південних регіонів України та володарка центрального опалення, яке давало +24…26 у квартирі, довго не могла звикнути до постійних +16 градусів у квартирі. Батько чоловіка, який живе з нами, зглянувся на мене і підкрутив опалення до +20. Коли я вилізла, нарешті, із застуд, термометр знову показував +16. Але мій організм вже, на щастя, виробив імунітет на таке повітря. Син провів перші місяці свого життя в «сухому прохолодному місці», як ми жартуємо, – у дитячій. За свої два роки він не хворів жодного разу на застуди.

Вимикають лампи і перуть опівночі: вчимося у Європи економити електрику

Вимикають лампи і перуть опівночі: вчимося у Європи економити електрику

Економія на пранні у два підходи: прати вночі та купувати енергоефективну машинку. Фото: jagran.com

Багатозонні лічильники

Обійтися взагалі без електрики не вийде в жодній країні, тому споживачі використовують усі можливості, щоб і користуватися благами цивілізації, і не віддати за це всю зарплату. У Польщі, де влітку також очікується зростання тарифів на електрику майже на третину, можна обрати постачальника електроенергії та скористатися перевагами пільгових тарифів.

— Пільговий тариф діє вночі та дві години вдень. Це схоже на наші 2- чи 3-зонні лічильники, які рахують спожиту електрику за різними тарифами. Базовий тариф – це 0,4 злотих за кіловат/годину (9 євроцентів), а пільговий – 0,6 євроцента. Щоправда, у Польщі спочатку приходять рахунки із середніми щомісячними сумами, а раз на пів року треба проводити звірку показань – і тоді, якщо вдалося заощадити, постачальник поверне різницю в оплаті, — пояснює українка Надія Любченко, яка живе у Кракові. – Тому прання і прасування у нас починаються ближче до півночі, хоча праска вже давно не вмикалася, бо намагаємося носити речі, що не мнуться…

Джерело

UkraineNews